ESWL – litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową – jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy układu moczowego.
- ESWL – litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową – jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy układu moczowego. Zasada działania ESWL polega na wytwarzaniu wysokoenergetycznej fali uderzeniowej, która nakierowana na kamień powoduje jego rozkruszenie. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać siłę fali uderzeniowej. Liczba impulsów fali uderzeniowej niezbędnych do skruszenia kamienia zależy od wielkości, twardości i lokalizacji kamienia. Fragmenty skruszonego kamienia wydalane są przez pacjenta drogą naturalną, tzn. przez cewkę moczową.
- URSL – ureterorenospokia – metoda polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego, a następnie do moczowodu cienkiego aparatu, przez który można oglądać wnętrze moczowodu i nerki. W trakcie zabiegu można skruszyć i usunąć kamień moczowodowy niedostępny dla innych metod. Zabieg wykonywany w znieczuleniu.
- PCNL – przezskórna litotrypsja – zabieg ten polega na usunięciu kamienia lub kamieni poprzez przezskórne nakłucie nerki pod kontrolą rentgenowską. Do nerki wprowadza się aparat grubości długopisu i po skruszeniu wyjmuje jego fragmenty. Zabieg wykonywany w znieczuleniu.
Warto pamiętać, że w zapobieganiu kamicy bardzo ważna jest profilaktyka. Zaleca się nawadnianie: ok 1.5 do 2 l. dziennie, popijane małymi porcjami, co wspomaga diurezę i utrudnia formowanie się kamieni. W ramach profilaktyki można także wspomagać diurezę ziołami lub suplementami. Przyjmowanie płynów należy ograniczyć w przypadku poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, w szczególności niewydolności sercowej. W miarę możliwości należy unikać sytuacji, w których dochodzi do nadmiernej utraty płynów (pobyt na słońcu) i zawsze starać się uzupełnić ubytki. Dobrze jest unikać napojów alkoholowych oraz mocnej kawy i herbaty, a posiłki przyjmować częściej, ale w małych ilościach, najlepiej ze zmniejszoną ilością białka (do 100 g na dobę), tłuszczów, cukrów i soli. Nie musimy się natomiast obawiać spożywania zwiększonej ilości owoców ze względu na dużą zawartość błonnika. Szczegółowa dieta powinna zostać dobrana na podstawie badania składu kamienia jeżeli został on wydalony lub usunięty na drodze chirurgicznej. Dodatkowo zalecany jest codzienny umiarkowany wysiłek fizyczny oraz redukcja masy ciała, które wpłyną pozytywnie nie tylko na leczenie kamicy nerkowej.
Pacjent z rozpoznaną kamicą powinien dwa razy do roku kontrolować się urologicznie.
autor: lek. med. Michał Puszyński, Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego